Мені потрібна паліативна допомога? Але ж я не помираю!

Паліативна допомога викликає у багатьох негативні асоціації та дуже часто надається в Україні в недостатньому об’ємі! Причин цьому декілька, проте головна – брак розуміння що це, для чого та хто може користуватись її перевагами! Складні поняття просто пояснює директор медичного центру Пліч-О-Пліч Маркіян Фецич.

Почувши термін “паліативна допомога” люди починають панікувати та думати про те, що вони скоро помруть! Проте, паліативна допомога призначена не лише для людей з невиліковними хворобами і це не те саме, що хоспісна допомога! То в чому ж відмінність? 

Паліативна допомога має бути складовою плану лікування з моменту встановлення діагнозу. Вона триває одночасно з початком лікування захворювання та продовжується аж до смерті пацієнта та закінчення періоду скорботи родини. У певних випадках проходять роки!
Паліативна допомога може допомогти кожному пацієнту з хронічним захворюванням, яке знижує якість його життя. Адже при цьому з’являються симптоми пов’язані як з хворобою, так і з процесом лікування. Наприклад, гемодіалізом, оксигенотерапією чи хіміотерапією в онкохворих! 

В цей час хоспісна допомога призначена лише для пацієнтів, які більше не отримують лікування основного захворювання, а хочуть сконцентруватись лише на покращенні якості свого життя! Зазвичай тривалість життя хоспісних пацієнтів складає до 6 місяців.  Хоспісна допомога є одним з видів паліативної допомоги. 

Щоб краще зрозуміти,, достатньо уявити парасольку, яка захищає від дощу та вітру. Команда догляду захищає пацієнта та його родину, концентруючись на контролі за симптомами хвороби,  комплексному плані опіки, що включає вирішення психологічних, соціальних, духовних проблем та забезпеченні високої якості життя

На жаль, через низьку обізнаність багато людей з хронічними захворюваннями не знають про можливості паліативної допомоги, вважаючи, що вона призначена лише для хворих на рак. Пацієнти з хронічною серцевою недостатністю, пост-інсультним станом, цукровим діабетом, хворобою Альцгеймера, посттравматичним станом чи іншими захворюваннями також можуть скористатися паліативною допомогою! Хронічні захворювання викликають ряд симптомів, які мають негативний вплив на якість життя, зокрема: біль, загальна слабкість, нудота, безсоння та інші. 

Дуже важливо, що паліативна допомога надається комплексно усій родині, а не лише  пацієнту! Родичі чи опікуни, які щодня стикаються з рядом викликів та проблем у догляді, також потребують забезпечення високої якості життя, відпочинку та психологічної підтримки.  

Брак розуміння про паліативну допомогу та кому її рекомендувати – проблема не лише пацієнтів, але й медиків. Щороку тисячі українців страждають від хронічних захворювань і не отримують адекватної допомоги – знеболення, контролю симптомів та психологічної підтримки. 

І не забувайте, інколи час, проведений зі своїм рідним – похід у театр чи на футбольний матч  має більшу цінність, ніж ліки!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *